Nejsem dost dobrá máma

Přicházím sdílet za Klárou, která tráví 4. den ze svého 7 denního pobytu ve tmě sama ze sebou. Na otázku, jak se má a jestli chce sdílet, odpovídá: „ano, chtěla bych mluvit o tématu, se kterým vnitřně bojuji už velmi dlouho a s nikým jsem o něm nikdy nemluvila. Trápím se, protože nejsem dobrá máma.“

Nejsem dobrá máma, nejsem dobrý táta, syn či dcera nebo také manžel či manželka. Jaké by mělo být naše vnitřní nastavení, abychom neztráceli čas tímto zbytečným sebezpytováním?

Do našeho života přicházejí nejrůznější situace a my se neustále rozhodujeme. Některá rozhodnutí jsou pro nás jednoduší, některá složitější, ale všechna by měly vycházet ze stejného vnitřního nastavení. Rozhodujeme se na základě našich zkušeností a znalostí, které v danou chvíli máme. To nejdůležitější a jediné, co můžeme udělat, je mít správný záměr a vyvinout úsilí, aby mé rozhodnutí bylo ve prospěch ostatních a neublížilo jim. Jednoduše, jednat v dané situaci tak, jak v tu chvíli nejlépe mohu.

Jakmile se rozhodneme a jednáme, situace se vyvíjí a mění. Zde si musíme uvědomit, že výsledek již nezáleží na nás. To, co se stane dál, řídí příroda sama. Na ní záleží jaký bude výsledek. Příroda ovládá vše, co nás obklopuje. Řídí naše kroky, posílá nám všechny myšlenky a vytváří všechny situace.

Proto se ke svému rozhodnutí nevracíme a nezpochybňujeme ho. Můžeme se k situaci samozřejmě krátce vrátit. Prozkoumat, co se dalo udělat jinak ,a poučit se tím do budoucna, ale bez toho, abychom si něco vyčítali. Nejsme to my, na kom závisí výsledek situace, ve které jsem se museli nějak rozhodnout.

 

Ještě jednou a jednoduše. Jak vymazat vnitřního kritika z našich životů?

Vše, co se děje v našich životech: přicházející myšlenky, různé interakce, které vznikají mezi námi a dalšími lidmi, to vše pochází ze systému přírody, ve které žijeme. Na nás je pouze vytvořit úsilí. Mít správný záměr a snažit se, aby naše rozhodnutí vedlo k vytvoření pozitivních vztahů s druhými lidmi. Pokud jsme vykonali, co jsme mohli, nemáme si co vyčítat. Výsledek není nás. Jestli jsme se zachovali tak, jak jsme v danou chvíli nejlépe mohli, pak jsme určitě nejlepší máma, táta, syn či dcera…

Proč nám příroda posílá nejrůznější myšlenky a vytváří zapeklité situace? Proč musíme prožívat v životě radosti a starosti? To už je téma na jiný článek. Pokud vás téma sebevědomí zajímá, připravili jsme ebook s názvem: Sebevědomí a podtitulem: Jak zvýšit sebevědomí a rozvíjet ho na správných základech.

Všechny články >>

Napište nám